Εύκολη πρόκριση για Μίλαν

2015-08-18 11:12
Κέρδισε 2-0 την Περούτζια και προχώρησε στο Κύπελλο Ιταλίας – Πρόωρος αποκλεισμός για Κιέβο, στην παράταση από τη Σαλερνιτάνα.

Με την εύκολη πρόκριση της Μίλαν αλλά και τον πρόωρο αποκλεισμό της Κιέβο συνεχίστηκαν οι αγώνες για τον γ’ γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας το βράδυ της Δευτέρας (17/8). Οι «ροσονέρι» δεν χρειάστηκαν παρά μισή ώρα αγώνα για να κάμψουν την αντίσταση της Περούτζια, της οποίας επικράτησαν με 2-0 στο επίσημο ντεμπούτο του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς.

Ο Χόντα, που ήταν και ο κορυφαίος του γηπέδου, άνοιξε το σκορ στο 10’ και ο Λουίζ Αντριάνο στο 28’ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Αντίθετα, η Κιέβο έπεσε θύμα έκπληξης και έμεινε εκτός συνέχειας. Θύτης ήταν η Σαλερνιτάνα, που κέρδισε 0-1 στην παράταση. Το γκολ που έκρινε το ματς, μάλιστα, σημειώθηκε στο 120’ με τον Μπόβο να προκαλεί σοκ στους γηπεδούχους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα του 3ου γύρου του Κόπα Ιτάλια (με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Παρασκευή (14/8)
Κροτόνε - Τερνάνα 1-0 (41’ Κλέιτον)
Μπολόνια - Πάβια 0-1 (35’ Ντελ Σάντε)

Σάββατο (15/8)
Έμπολι - Βιτσέντσα 0-1 (53' Γκάτο)
Αλεσάντρια - Γιούβε Στάμπια 1-0 (56' Λοβίζο)
Σασουόλο - Μόντενα 2-0 (54' Φαλτσινέλι, 67' Φλόρο Φλόρες)
Τραπάνι - Κάλιαρι 1-1, παράταση 1-1, πέναλτι 2-4 (41' πέν. Μοντάλτο - 10' Ντεϊόλα)
Βερόνα - Φότζια 3-1 (22' Χάλφρεντσον, 61' Τόνι, 79' Γιάνκοβιτς - 18' Λοϊακόνο)
Αταλάντα - Τσιταντέλα 3-0 (62' Ντε Ρουν, 67' Μοράλεζ, 79' Πινίγια)
Φροζινόνε - Σπέτσια 0-0, παράταση 0-0, πέναλτι 5-6
Παλέρμο - Αβελίνο 2-1 (53' Ριγκόνι, 62' Κουαϊσόν - 60' Τρότα)

Κυριακή (16/8)
Ουντινέζε - Νοβάρα 3-1 (29’ Γκιγιέρμε, 31’ Σιρίλ, 78’ Εντενίλσον – 73’ Ντανιέλε)
Κάρπι - Λιβόρνο 2-0 (96’, 107’ Ράιντερ Μάτος)
Τορίνο - Πεσκάρα 4-1 (27’ Ντανιέλε, 33’ Αφρίγ, 67’ Μάξι Λόπεζ, 73’ Τζόσεφ – 17’ αυτ. Σαλβαδόρ)