Φέτος θα είναι αλλιώς

2015-08-15 18:48
Η Σάλκε πέρασε άνετα από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης με 3-0 στην πρώτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα – Νίκη με ανατροπή για Λεβερκούζεν, αλώβητες οι «νεοφώτιστες».

ic

Ήταν θεωρητικά το ντέρμπι της αγωνιστικής, αλλά τελικά είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή. Η Σάλκε επιβλήθηκε χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα της Βέρντερ στη Βρέμη το Σάββατο (15/8) και μπήκε με το… δεξί στο φετινό πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Γκέμπρε Σελασιέ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 34′, με τον Τσούπο Μότινγκ να κάνει το 0-2 στο 68′.

Ο Χούντελααρ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που είναι μια καλή έναρξη για τους «βασιλικούς μπλε», οι οποίοι εμφανίστηκαν πλήρως ανανεωμένοι και με τον Ντράξλερ στη βασική ενδεκάδα. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τον αγώνα ο Ντι Σάντο, που από φέτος θα φορά τη φανέλα της Σάλκε, τιμήθηκε από τον πρόεδρο της Βέρντερ για τη συνεισφορά του τη τελευταία διετία.

Στο «Μπάι Αρίνα», από την άλλη, η Λεβερκούζεν δεν είχε τόσο εύκολο μεσημέρι. Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε με τον Ζούμπερ στο πέμπτο λεπτό, με τον Κίσλινγκ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Μεχμέντι και Μπραντ ήταν οι δύο αλλαγές του Σμιντ στην επανάληψη, με τους δυο τους να συνεργάζονται για το 2-1, με τον νεαρό Γερμανό να σκοράρει.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η νεοφώτιστη Ίνγκολσταντ έκανε την έκπληξη παίρνοντας τους πρώτους βαθμούς στην ιστορία της στη Μπουντεσλίγκα, νικώντας στην έδρα της Μάιντς με 1-0, ενώ η Ντάρμσταντ πήρε τον πρώτο της βαθμό, αφού το Αννόβερο την ισοφάρισε σε 2-2. Τέλος, η Χέρτα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μπομπαντίγια και νίκησε με 1-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ.

Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ για όλους τους αγώνες:

Βέρντερ Βρέμης - Σάλκε 0-3

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα η Σάλκε, καθώς επικράτησε 3-0 της Βέρντερ στην Βρέμη.

Έριξε… τριάρα στην Βέρντερ η Σάλκε! (video) | onsports.gr

Οι «βασιλικοί μπλε» άνοιξαν νωρίς την αναμέτρηση, μόλις στο 3ο λεπτό με το αυτογκόλ του Γκέμπρε Σελασιέ και στο 68’ ο Μότινγκ έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, στο 85’ ο Χούντελααρ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Σάλκε.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Βίεντβαλντ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Λουκιμίγια, Βέστεργκαρντ, Γκαρσία, Μπαργκφρέντε, Φριτζ (70’ Γκρίλιτζ), Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς (84’ Γκάλβες), Ούτζα, Οζτουνάλι (57’ Γιόχανσον).
ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ρίτχερ, Ματίπ, Νάστασιτς (17' Νοϊστάντερ), Αόγκο, Γκορέτσκα (82’ Σανέ), Γκάις, Τσούπο Μοτίνγκ, Ντράξλερ, Ντι Σάντο (62’ Χέγκερ), Χούντελααρ.

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Χόφενχαϊμ 2-1

Με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα μπήκε η Μπάγερ Λεβερκούζεν του Κυριάκου Παπαδόπουλου, επικρατώντας 2-1 της Χόφενχαϊμ με ανατροπή.

Με ανατροπή οι «ασπιρίνες» (video) | onsports.gr

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Ζουμπέρ, αλλά στο 45’ ο Κίσλινγκ με προβολή, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Μάουμαν, έκανε το 1-1. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς στο 71’ με τον Μπραντ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ, Ταχ, Παπαδόπουλος, Ουέντελ, Κράμερ, Μπέντερ (60’ Μεχμεντί), Μπελαραμπί (90’ Ραμάλιο), Μιν Σον (64’ Μπραντ), Τσαλχάνογλου, Κίσλινγκ
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Σούλε, Σαρ, Σου Κιμ, Σβέγκλερ, Πολάνσκι (82’ Οχς), Σμιντ (72’ Ουθ), Σούμπερ, Φόλαντ, Κουράνι (58’ Στρομπλ).

Μάιντς - Ίνγκολσταντ 0-1

Την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στην Μπουντεσλίγκα πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (15/8) η Ίνγκολσταντ επικρατώντας εκτός έδρας 1-0 της Μάιντς.

Ιστορικό… διπλό για Ίνγκολσταντ! | onsports.gr

Το «χρυσό» γκολ για τους νεοφώτιστους σημείωσε ο Χίντερσερ στο 66ο λεπτό και πανηγύρισαν το πρώτο τους «τρίποντο» με το… καλημέρα στη νέα σεζόν και τη συμμετοχή στην πρώτη κατηγορία.

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπροσίνκσι, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον (85’ Μπαλογκούν), Φράι, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Κλέμενς, Μάλι, Χάιρο (74’ Κου), Νίντερλεχνερ (78’ Μουτό).
ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ: Οζκάν, Λέβελς, Ματίπ, Χούμπνερ, Ένγκελ, Γκρος (82’ Μπάουερ), Ρότζερ, Μοράλες, Χάρτμαν (61’ Χάρτμαν), Λέσκι, Χίντερσερ (86’ Μπρεγκεριέ).

Άουγκσμπουργκ - Χέρτα Βερολίνου 0-1

Ιδανική πρεμιέρα στην Μπουντεσλίγκα πραγματοποίησε η Χέρτα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Άουγκσμπουργκ.

Έφυγε με το… διπλό η Χέρτα | onsports.gr

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, ελέω της αποβολής του Μπομπαντίγια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο 48’ ο Καλού με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, διαμόρφωσε το 1-0. Η Χέρτα έμεινε με 10 παίκτες στο 67’ καθώς αποβλήθηκε ο Μπέερενς.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Φερχάεγκ, Χονγκ, Κλαβάν, Φόιλνερ (71’ Μαξ), Μπάιερ, Κορ (82’ Μέλντερς), Εσβάιν, Άλτιντοπ (57’ Καϊούμπι), Μπομπαντίγια.
ΧΕΤΡΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Κραφτ, Πέκαρικ, Λάνγκαμπ, Λούστενμπεργκερ, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ, Μπέερενς, Νταριντά, Χέγκελερ (84’ Μπρουκς), Στόκερ (57’ Σουλτζ), Καλού (74’ Χαραγκούτσι).

Ντάρμσταντ – Αννόβερο 2-2

Ισόπαλες 2-2 ήρθαν η Ντάρμσταντ και Αννόβερο, με την πρώτη να επιστρέφει στην Bundesliga με θετικό αποτέλεσμα.

Σε ένα ματς με πολλές… συγκινήσεις, Ντάρμσταντ και Αννόβερο μοιράστηκαν βαθμούς και… εντυπώσεις, μένοντας στο ισόπαλο 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο τελείωμα του Χέλερ στο 31’, ωστόσο το Αννόβερο μπήκε… φουριόζο στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην ισοφάριση στο 48’ με σουτ του Μπένσοπ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Ματένια, να φέρει ευθύνη.

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους φιλοξενούμενους, μια και η Ντάρμσταντ πήρε και πάλι… κεφάλι στο σκορ, με τον Χέλερ να «γράφει» το 2-1 στο 48’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 53’, με τον Σούλου να ανατρέπει τον Ερντίντς εντός περιοχής. Ο τελευταίος εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Ματένια είπε «όχι». Όμως, το Αννόβερο έφτασε στην ισοφάριση στο 62’, με τον Σούλου να πετυχαίνει αυτογκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ: Ματένια, Γιούνγκβιρτ, Σούλου, Καλντιρόλα, Χόλαντ, Χέλερ, Γκόντορφ, Νιμάιερ, Ράους (65' Κέμπε), Σάιλερ (72' Ρόζενταλ), Στοχ-Ένγκελ (87' Βάγκνερ).
ΑΝΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Σοργκ, Μαρσέλο, Σουλτς, Αλμπορνός, Σμιεντέμπαχ (81' Αντρέασεν), Σάνε, Καραμάν, Πριμπ, Κλάους (48' Μπένσοπ), Ερντίντς (73' Σόμπιεχ).